פסטיבל דרום אדום, מתקיים זאת השנה ה-15 ברציפות שהוא מתקיים על רקע מרבדי הכלניות האדמדמות שמכסות את כל אזור צפון הנגב, מאזור נחל שקמה לנחל הבשור.

תאמינו או לא, אבל פסטיבל דרום-אדום הגיע לשבוע החמישי והכמעט אחרון שלו והוא מסתיים בסופ"ש הבא, אבל זה עדיין לא אומר שאתם צריכים להפסיק ולהגיע לאזור הדרום, הפריחה ממשיכה במלוא המרץ!

קרדיט לצלם: עמית וקסלר

אז איפה רואים את פריחת הכלניות?

בגדול? כמעט בכל מקום ניתן לראות מרחבים ומרבדים של פריחת הכלניות האדומה, אבל עדיין, אחד המקומות שהכי מזוהים עם פסטיבל דרום-אדום הוא יער בארי. היער עצמו משתרע על פני 11,000 דונם (!) והוא כולו שופע מרבדי כלניות. אחת הסיבות שהיער כל כך פופולרי היא שבסביבתו ניתן למצוא עוד אתרים וחניוני נופש. היער עצמו גם מפורסם בשבילי האופניים שנמצאים בו.
איך מגיעים? רושמים יער בארי בוויז….

קרדיט לצלם: אסי טיכטל

האתר השני שבו ניתן לראות את פריחת הכלניות הוא באזור יער דבירה שנמצא ליד קיבוץ דביר (הגיוני, סך הכל…), שנקראים שניהם על שם דביר המקראית שבעבר שכנה באזור. כפי שתוכלו לראות ביער, את רובו מאכלסים עצי המחט שניטעו ברובם בראשית שנות התשעים של המאה הקודמת. היער עצמו משתרע על פני גודל של 8,165 דונם. מספרים שהפריחה נמצאת באזור הגבעה למעלה לכיוון החורשה. לא תוכלו לפספס אותה…

המקום השלישי הוא גם זה עם השם ההזוי ביותר (לפי דעתנו, כן?) וזהו כמובן אזור בתרונות רוחמה שבאזור קיבוץ רוחמה. המקום קיבל את שמו מכך שהוא מהווה מקום מפגש של אדמת הלס עם מי הסחף שממיסים את הכורכר שמתחת לאדמה ובכך נוצרים מתחת לאדמה תופעה של בתרונות, משמע חיתוך. כך נוצרה שמורת הטבע ואשר בשיא גובהה נמצא רכס הכורכר שנחשף ובכך מייחד את אזור השמורה. לפי מה ששמענו, ממש לפני הכניסה לקיבוץ ישנה פנייה שמאלה למגדל התצפית, שם יורדים בשביל וזהו, הכל פרוס לפניכם ?

מה גם שאם אתם כבר באזור, ביום שבת 29.2.20 תתקיים צעדת הכלניות של קק"ל לזכר שושנה דמארי (מן הסתם…), הצעדה תצא מאתר ראשונים שבקיבוץ ותהיה בשלושה מסלולים: 2.5 / 5.5 ו-7.5 ק"מ.
מוזמנים להיכנס לאתר של חבל הבשור לקניית כרטיסים כי לא תהיה מכירת כרטיסים במקום.

טיילתם באזור? ספרו לנו ושילחו לנו תמונות…שנקנא קצת…